Lyžovačka u susedov

Ak chcete zmeniť miesto lyžovačky, ale nemôžete si dovoliť veľmi navýšiť rozpočet, tak sú Čechy tým pravým miestom na zimnú dovolenku. Síce sa zjazdovky nenachádzajú v takých výškach ako u nás, lebo Česi prosto vysoké kopce nemajú. No za hranice je to len na skok a rezorty ponúkajú tradičnú atmosféru v štýle českého vidieka a dobrého piva. Ktoré české lyžiarske oblasti sa vám oplatí navštíviť? Sú to najmä Krkonoše, Krušné hory, Český les a Beskydy.

Krkonoše

Tento národný park v severnej časti Čiech je najvyšším pohorím štátu a súčasne je zapísaný do dedičstva UNESCO. Lyžiarmi najnavštevovanejšia oblasť je Špindlerov mlyn s dĺžkou trás 25 kilometrov a dominantnou Snežkou (1603 m.), čo je najvyšší český kopec. Nakúpiť skipassy sa dá pohodlne z domu cez internet. Známe je aj stredisko Harrachov s lyžiarskym mostíkmi, kde sa tradične konajú medzinárodné súťaže.

Český les

Obľúbené lyžiarske stredisko Špičák, ktoré sa nachádza v tomto pohorí na juhozápade Čiech, je vybavené 9 kilometrami zjazdoviek. Okrem toho sú v ponuke rôzne služby, ako napríklad lyžiarska škola a škôlka, detský park so samostatným detským vlekom a možnosť večerného lyžovania. Špecialitou sú bežkárske trasy s dĺžkou 28 kilometrov.

Krušné hory

Pohorie nachádzajúce sa na hraniciach s Nemeckom ponúka lyžiarom na výber veľa stredísk, ako napríklad Boží dar alebo Jáchymov. Nachádzajú sa tu najmä zjazdovky pre začínajúcich a stredne pokročilých lyžiarov. Vychytením je aj stredisko Klíny, kde si prídu na svoje fanúšikovia indoor lezenia, ktoré sa dá kombinovať s lyžovaním. Možno trochu úsmevnou službou je ponuka jazdy na rolbe pre dobrodruhov, v rámci večernej úpravy zjazdoviek.

Beskydy

Beskydy sa nachádzajú na Morave a časť z nich prechádza na slovenské územie. Ide preto o lyžiarske stredisko s dobrou dostupnosť aj na jednodňovú lyžovačku. Vhodné prostredie pre rodiny s deťmi ponúkajú strediská Pustevny, Lysá hora a Soláň. A pre stredne zdatných lyžiarov miesto na oddychovú rekreáciu.

 

FOTO LianeM / dollar photo club