Rakúsko – raj lyžiarov

Každý lyžiarsky nadšenec určite uzná, že Slovensko ponúka podmienky pre lyžiarov na európskej úrovni. No pre tých, ktorí majú radi dobrodružstvo a spoznávanie cudzích miest, je tu veľmi dobrá ponuka rakúskych lyžiarskych stredísk. Veď keď sa povie Kitzbűhel, Sölden, Ischgl, Semmering alebo Innsbruck, hovorí sa o miestach so svetovým cvengom. Objavte aj vy Rakúsko – raj bieleho športu.

V Rakúsku musíte počítať s vyšším cenovým štandardom, najmä v alpských oblastiach, no automaticky sa zlepšuje aj kvalita služieb, aj keď je pravda, že Slovensko sa obidvom spomenutým bodom pomaly vyrovnáva. Svetové podmienky však u nás doma nenájdete, veď nie náhodou je Rakúsko svetovou špičkou v tejto oblasti. Výhodou je blízkosť, takže je možné absolvovať aj jednodňové lyžovania a tak ušetriť. Možná je však aj dovolenka so všetkým, čo k tomu patrí. Kam sa teda v Rakúsku vybrať?

Sölden

Radí sa medzi najznámejšie rezorty aprés-ski. Ide o pomenovanie z francúzštiny a znamená po lyžovaní, teda ide o miesta, ktoré sú zamerané najmä na zábavu, nočný život a sprievodné aktivity. Zábava tu často začína už o tretej poobede v presklených reštauráciách alebo tradičných dreveničkách a pokračuje dlho do noci. Sölden je tirolské stredisko na západe Rakúska nachádzajúce sa vo výške 3000 metrov, ktoré dokopy ponúka 144 kilometrov zjazdoviek. Špecialitou je lyžovačka na ľadovci, lebo lyžiarske stredisko Sölden ich má hneď dva, a to Rettenbach a Tiefenbach.

Semmering

Semmering patrí k lokalitám, ktoré sú dostupné na jednodňové lyžovanie zo západnej časti Slovenska. Stretnete tam preto veľa slovenských turistov vychutnávajúcich si lyžovačku v zahraničí. Šesť zjazdoviek, ponuka večerného lyžovania, ale aj unikátna sánkarská dráha zvyšujú kredit tohto miesta.

Kitzbűhel

Dĺžka tratí dosahuje 170 kilometrov na 60 zjazdovkách, to znamená, že si prídu na svoje všetci lyžiari. Či už ide o začiatočníkov alebo milovníkov extrémnych zjazdov. Časť z nich dokonca nie je upravovaná, čím sa dosahujú autentické snežné podmienky pre freeride ako stvorené. Najznámejším miestnym pojmom je Hahnenkamm – krkolomná zjazdovka – pravidelné dejisko najťažšieho zjazdu seriálu Svetového pohára mužov. V ponuke je aj iný druh zimných športov, ako napríklad korčuľovanie alebo curling. A po lyžovačke si môžete dopriať romantické prechádzky po meste Kirchberg.

Ischgl

Tiež vychytená aprés-ski lokalita pri švajčiarskych hraniciach je aj miestom, ktoré vyhľadávajú celebrity. Nočný život je tu pestrý a divoký. Samozrejmosťou sú kvalitné, 230 kilometrov dlhé zjazdovky alebo sánkarská dráha s osvetlením. Ale aj rôzne sprievodné akcie, ako napríklad majstrovstvá sveta v ski gastronómii alebo koncerty „na vrchole hory“ – Topof the Mountain.

Innsbruck

Dejisko zimnej olympiády z roku 1976  v bezprostrednej blízkosti Álp ešte rozhodne nepatrí do starého železa. Veď práve tento fakt dodáva miestu špecifickú atmosféru, na ktorú nedajú domáci dopustiť. 300 kilometrov zjazdoviek overenej kvality, skibusová doprava, bobová dráha, sánkarská dráha a korčuliarska ľadová plocha sú len zlomkom ponúkaných služieb najvyššej kvality.

FOTO: janoka82 / dollar photo club