Auto neštartuje v zimnom počasí? Skúste toto

Auto neštartuje v zimnom počasí? Skúste toto

Problémy s batériou, olejom a palivom môžu sťažiť naštartovanie vozidla v chladnom počasí. Prečítajte si tento článok a zistíte, ako predísť problémom spojených so studeným počasím.

Chladné zimné rána sú jedným z najhorších časov, kedy majú šoféri problémy s naštartovaním vozidla. Okrem toho, že treba prezuť na zimné pneumatiky, chladné rána sú tiež časy, keď budete s najväčšou pravdepodobnosťou mať problémy so štartovaním. Aby sme vedeli, čo by sa malo urobiť, aby sa predišlo problémom so štartom v chladnom počasí, je užitočné pochopiť, prečo práve štartovanie automobilov sťažuje chladné počasie.

Sú 4 hlavné dôvody, prečo autá v zime ťažšie štartujú. Z toho 3 sú spoločné pre väčšinu automobilov a 4. dôvod ovplyvňuje staršie modely áut:

  1. batérie nemajú radi zimu,
  2. olej do motora tiež nemá rád zimu,
  3. chladné počasie môže spôsobiť problémy s palivom,
  4. staršie autá majú problémy s karburátorom.

Existuje však niekoľko spôsobov, ako zabrániť problémom so štartovaním auta v zime.

  1. Chráňte auto pred chladným počasím

To najlepšie, čo môžete pre svoje auto urobiť, je prezuť na najlepšie zimné pneumatiky a udržovať vaše auto v teple. Ak batérie a motorový olej nemajú radi chlad, potom ich udržiavanie v teple je najpriamejší, ak nie vždy najpraktickejší prístup. Najjednoduchšie je parkovanie v garáži. Vyhrievaná garáž je samozrejme skvelá, ale aj nevykurovaná garáž pomôže vášmu vozidlu ostať v teple viac, než keby bolo zaparkované vonku.

Ak nemáte garáž, môže vám pomôcť parkovanie pod, alebo blízko k niečomu veľkému. Zaparkujte pod prístreškom alebo stromom, alebo vedľa budovy. Dôvod súvisí s fyzikou vykurovania a chladenia a auto zaparkované na noc pod veľkým stromom môže byť nasledujúce ráno teplejšie o niekoľko stupňov viac ako jedno zaparkované vonku.

  1. Používajte správny olej

V príručke používateľa nájdete, aký druh oleja sa má používať v chladných podmienkach. Moderný syntetický olej tečie celkom dobre v chlade, pokiaľ používate ten pravý. Budete musieť použiť viac váhový olej označený dvoma číslami (napríklad 10W-40, ktoré sú bežné). Prvé číslo, s W, je pre zimu; nižšie číslo znamená, že prúdi ľahšie. Existujú aj 5W a dokonca 0W oleje, no radšej skontrolujte svoj manuál. Je to ešte dôležitejšie, ak vaše auto používa skôr konvenčný než syntetický olej.

  1. Vyhýbajte sa problémom s palivom 

Predajne náhradných dielov a čerpacie stanice automobilov predávajú aditíva pre benzínové autá a palivový kondicionér pre dieselové motory, pričom každý z nich pomáha v boji proti zamrznutiu palivového potrubia. Rovnako ako dokázal test zimných pneumatík, testovanie dokázalo, že občasné použitie aditíva, alebo kondicionéra pri každom natankovaní plnej nádrže pomáha autu. Pamätajte však, že vaše palivo môže prísť s takýmito prísadami priamo z čerpadla, preto pred vložením všetkého iného do palivovej nádrže skontrolujte aj svoju čerpaciu stanicu.