Browse Category: rady a tipy

Chystáte sa lyžovať? Využite strešné nosiče, alebo vak

V rámci sezóny lyžovania množstvo ľudí každú zimu nasadne do svojho auta a vyrazí smerom do lyžiarskeho strediska. Ak patríte medzi nich, zrejme už aj vy ste museli riešiť známu dilemu – ako premiestniť svoje lyže a snowboardy? V článku vám poradíme, ako môžete svoje vybavenie na lyžovanie prepraviť bezpečným a efektívnym spôsobom.

Dlhý výlet? Zvoľte strešný nosič na lyže

Pokiaľ sa chystáte na týždennú dovolenku, alebo máte malé auto, siahnite po strešnom nosiče na lyže a snowboardy, ktorý sa dá umiestniť na strechu. Toto riešenie je nielen bezpečné, ale šetrí priestor vo vnútri vozidla. Na výber máte bežné strešné nosiče lyží a strešné boxy.

Základnou súčasťou každého strešného nosiča sú priečniky. Pri ich kúpe je potrebné zvoliť správny variant. Záleží od toho, či vaše auto má, alebo nemá hagus. Následne sa na priečniky môžu ľahko pripevniť strešné boxy, alebo nosič na lyže

Jednotlivé verzie sa od seba odlišujú na základe kapacity, zvyčajne sú však schopné vziať 2 až 6 párov lyží. Najviac náročné na priestor sú snowboardy, ktoré sa nedajú uchytiť na všetky typy nosičov.

Väčšina strešných nosičov má uzamykací systém, ktorý ochraňuje vaše veci pred krádežou. Nájdu sa aj také, ktoré majú zvýšený profil, po prípade nastaviteľnú výšku a ľahko do nich môžete upevniť lyže a snowboardy s vyšším viazaním. Najlepšie nosiče sa dajú dokonca vysunúť nad dvere auta.

Krátky výlet? Skúste vak pre lyže

Pokiaľ ste majiteľom väčšieho auta a na hory jazdíte iba dvaja, najvhodnejšie riešenie je uložiť svoje lyže dovnútra. V prípade, ak má vaše auto otvor aj v strede operadla vzadu, môžete zobrať dvoch ďalších ľudí a svoje lyžiarske vybavenie mať stále v aute.

V tomto prípade sú pre vás vhodné vaky určené pre lyže, alebo snowboardy. Tie ochraňujú pred poškodením interiér vozidla, ako aj samotné lyžiarske vybavenie. V rámci priestoru však môžu zaberať príliš veľa miesta, pričom nie sú najbezpečnejšou možnosťou. Toto riešenie je najideálnejšie vtedy, ak sa chystáte na krátky výlet na víkend, no nie na týždňovú dovolenku. Okrem toho, v určitých štátoch je takýto spôsob prevážania zakázaný.

Potrebujete extra priestor? Zvoľte jednu variantu

Lyžovačka je povinná zábava pre mnohých slovenských rodín. Ako je už však zvykom, vždy chceme zo sebou zobrať viac, než sa nám podarí. Čo sa preto dá urobiť? Môžete si dokúpiť vak pre lyže, strešný box, alebo nosiče na lyže. Záleží od toho, aké máte auto, kam sa chodíte lyžovať a ako často jazdíte.

 

 

 

Auto neštartuje v zimnom počasí? Skúste toto

Auto neštartuje v zimnom počasí? Skúste toto

Problémy s batériou, olejom a palivom môžu sťažiť naštartovanie vozidla v chladnom počasí. Prečítajte si tento článok a zistíte, ako predísť problémom spojených so studeným počasím.

Chladné zimné rána sú jedným z najhorších časov, kedy majú šoféri problémy s naštartovaním vozidla. Okrem toho, že treba prezuť na zimné pneumatiky, chladné rána sú tiež časy, keď budete s najväčšou pravdepodobnosťou mať problémy so štartovaním. Aby sme vedeli, čo by sa malo urobiť, aby sa predišlo problémom so štartom v chladnom počasí, je užitočné pochopiť, prečo práve štartovanie automobilov sťažuje chladné počasie.

Sú 4 hlavné dôvody, prečo autá v zime ťažšie štartujú. Z toho 3 sú spoločné pre väčšinu automobilov a 4. dôvod ovplyvňuje staršie modely áut:

  1. batérie nemajú radi zimu,
  2. olej do motora tiež nemá rád zimu,
  3. chladné počasie môže spôsobiť problémy s palivom,
  4. staršie autá majú problémy s karburátorom.

Existuje však niekoľko spôsobov, ako zabrániť problémom so štartovaním auta v zime.

  1. Chráňte auto pred chladným počasím

To najlepšie, čo môžete pre svoje auto urobiť, je prezuť na najlepšie zimné pneumatiky a udržovať vaše auto v teple. Ak batérie a motorový olej nemajú radi chlad, potom ich udržiavanie v teple je najpriamejší, ak nie vždy najpraktickejší prístup. Najjednoduchšie je parkovanie v garáži. Vyhrievaná garáž je samozrejme skvelá, ale aj nevykurovaná garáž pomôže vášmu vozidlu ostať v teple viac, než keby bolo zaparkované vonku.

Ak nemáte garáž, môže vám pomôcť parkovanie pod, alebo blízko k niečomu veľkému. Zaparkujte pod prístreškom alebo stromom, alebo vedľa budovy. Dôvod súvisí s fyzikou vykurovania a chladenia a auto zaparkované na noc pod veľkým stromom môže byť nasledujúce ráno teplejšie o niekoľko stupňov viac ako jedno zaparkované vonku.

  1. Používajte správny olej

V príručke používateľa nájdete, aký druh oleja sa má používať v chladných podmienkach. Moderný syntetický olej tečie celkom dobre v chlade, pokiaľ používate ten pravý. Budete musieť použiť viac váhový olej označený dvoma číslami (napríklad 10W-40, ktoré sú bežné). Prvé číslo, s W, je pre zimu; nižšie číslo znamená, že prúdi ľahšie. Existujú aj 5W a dokonca 0W oleje, no radšej skontrolujte svoj manuál. Je to ešte dôležitejšie, ak vaše auto používa skôr konvenčný než syntetický olej.

  1. Vyhýbajte sa problémom s palivom 

Predajne náhradných dielov a čerpacie stanice automobilov predávajú aditíva pre benzínové autá a palivový kondicionér pre dieselové motory, pričom každý z nich pomáha v boji proti zamrznutiu palivového potrubia. Rovnako ako dokázal test zimných pneumatík, testovanie dokázalo, že občasné použitie aditíva, alebo kondicionéra pri každom natankovaní plnej nádrže pomáha autu. Pamätajte však, že vaše palivo môže prísť s takýmito prísadami priamo z čerpadla, preto pred vložením všetkého iného do palivovej nádrže skontrolujte aj svoju čerpaciu stanicu.