Browse Category: Lyžiarske strediská

Lyžovačka u susedov

Ak chcete zmeniť miesto lyžovačky, ale nemôžete si dovoliť veľmi navýšiť rozpočet, tak sú Čechy tým pravým miestom na zimnú dovolenku. Síce sa zjazdovky nenachádzajú v takých výškach ako u nás, lebo Česi prosto vysoké kopce nemajú. No za hranice je to len na skok a rezorty ponúkajú tradičnú atmosféru v štýle českého vidieka a dobrého piva. Ktoré české lyžiarske oblasti sa vám oplatí navštíviť? Sú to najmä Krkonoše, Krušné hory, Český les a Beskydy.

Krkonoše

Tento národný park v severnej časti Čiech je najvyšším pohorím štátu a súčasne je zapísaný do dedičstva UNESCO. Lyžiarmi najnavštevovanejšia oblasť je Špindlerov mlyn s dĺžkou trás 25 kilometrov a dominantnou Snežkou (1603 m.), čo je najvyšší český kopec. Nakúpiť skipassy sa dá pohodlne z domu cez internet. Známe je aj stredisko Harrachov s lyžiarskym mostíkmi, kde sa tradične konajú medzinárodné súťaže.

Český les

Obľúbené lyžiarske stredisko Špičák, ktoré sa nachádza v tomto pohorí na juhozápade Čiech, je vybavené 9 kilometrami zjazdoviek. Okrem toho sú v ponuke rôzne služby, ako napríklad lyžiarska škola a škôlka, detský park so samostatným detským vlekom a možnosť večerného lyžovania. Špecialitou sú bežkárske trasy s dĺžkou 28 kilometrov.

Krušné hory

Pohorie nachádzajúce sa na hraniciach s Nemeckom ponúka lyžiarom na výber veľa stredísk, ako napríklad Boží dar alebo Jáchymov. Nachádzajú sa tu najmä zjazdovky pre začínajúcich a stredne pokročilých lyžiarov. Vychytením je aj stredisko Klíny, kde si prídu na svoje fanúšikovia indoor lezenia, ktoré sa dá kombinovať s lyžovaním. Možno trochu úsmevnou službou je ponuka jazdy na rolbe pre dobrodruhov, v rámci večernej úpravy zjazdoviek.

Beskydy

Beskydy sa nachádzajú na Morave a časť z nich prechádza na slovenské územie. Ide preto o lyžiarske stredisko s dobrou dostupnosť aj na jednodňovú lyžovačku. Vhodné prostredie pre rodiny s deťmi ponúkajú strediská Pustevny, Lysá hora a Soláň. A pre stredne zdatných lyžiarov miesto na oddychovú rekreáciu.

 

FOTO LianeM / dollar photo club

Najznámejšie slovenské lyžiarske strediská

Aj napriek tomu, že to tak v mestách nevyzerá, pomaly sa začína ďalšia lyžiarska sezóna. Nemusíte byť priamo Zuzulová, aby ste si chceli vychutnať zimné lyžovanie v najlepších podmienkach. Čo ponúkajú slovenské lyžiarske rezorty? Umelý sneh, typy vlekov, lanovky, iná ponuka…

Už aj na Slovensku môžeme za posledné roky vidieť modernizáciu lyžiarskych stredísk. Najmä tie v Tatrách a Nízkych Tatrách sa aj vďaka prílevu zahraničných turistov snažia vyrovnať európskym štandardom. Nové trate, prerobené lanovky, vyššia kvalita služieb a aj rôzne bonusy v podobe termálnych kúpeľov v blízkosti stredísk a atrakcií, zaručujú kvalitný oddych pre aktívne založených ľudí.

Skicentrum Donovaly, Vrátna, Veľká Rača – Oščadnica, Jasná či Štrbské Pleso už majú na Slovensku vybudované renomé a patria medzi najvyhľadávanejšie.

Jasná

Lyžiarske centrum v strede Slovenska je navštevované aj pre svoju polohu vo výške 1200 metrov na severných a južných svahoch Chopka v Nízkych Tatrách. Ide o najväčšie a najmodernejšie slovenské lyžiarske stredisko, ktoré ponúka napríklad predaj skipasov v e shope a aj rôzne sprievodné hudobné akcie na snehu. V neposlednom rade treba spomenúť aj krásne výhľady z Chopku a 34 kilometrov lyžiarskych trás.

Štrbské pleso

Toto stredisko určite pozná každý. Umiestnené do nezabudnuteľnej scenérie Vysokých Tatier, ležiace vo výške nad 1800 metrov, robí z lyžovačky aj vysokohorské dobrodružstvo. Nachádza sa nad rovnomenným plesom, ktoré dotvára okúzľujúcu atmosféru. Vynikajúce lyžiarske podmienky zabezpečuje 18 kilometrov upravovaných bežeckých trás a viac ako 11 kilometrov zjazdoviek, ktoré sú zasnežované po celej dĺžke technických snehom. Pre priaznivcov extrémnych dobrodružstiev patria medzi špeciálne ponuky strediska aj snowparagliding, snowtubing, snowrafting či snežné skútre.

Vrátna

Vrátna dolina je situovaná do prostredia Malej Fatry. Tiež sa nachádza vo vysokohorskom prostredí, čiže ponúka aj výhľady na okolité kopce ako Veľký Kriváň – najvyšší kopec malofatranského pohoria. Trate majú viac ako 3 kilometre a sú vhodné pre stredne náročné a ťažké lyžovanie. Zaujímavosťou je napríklad Kids zone s detskou lyžiarskou a snowboardovou škôlkou alebo prírodný sneh v oblasti Poludňový Grúň, ktorý sa udrží vďaka vyšším nadmorským výškam.

Donovaly

Lyžiarske stredisko ležiace v Nízkych Tatrách na ceste medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom je známym dovolenkovým rezortom. 11 kilometrov lyžiarskych tratí a 17 kilometrov zjazdoviek radia Donovaly medzi veľké strediská. Množstvo sprievodných akcií tiež nezaostáva. Samozrejmosťou je večerné lyžovanie, paragliding a pásové štvorkolky, no medzi špeciálne zážitky patria  už každoročne preteky psích záprahov.

Veľká Rača – Oščadnica

Aj Kysuce ponúkajú známe lyžiarske stredisko. Viac ako 14 kilometrov tratí v troch lokalitách zabezpečuje Oščadnici vysokú návštevnosť milovníkmi bieleho športu. Detský park, skibus a lyžiarka škôlka sú samozrejmosťou. Pozornosť si však zaslúži najdlhšia bobová dráha v strednej Európe – Alpincoaster , ktorej štart sa nachádza pri vrchnej stanici lanovky na Dedovke.

 

FOTO jansucko / dollar photo club