Chystáte sa na lyžovačku? Pripravte sa aj na takýchto „lyžiarov“

Aj keď snehové správy zatiaľ označujú väčšinu svahov za nevyhovujúce, lyžiarska sezóna sa bezpochyby blíži. Rovnako sú za dverami Vianoce a Silvester, a teda aj zimná dovolenka prežitá v horách. Mnohí Slováci si ani nevedia predstaviť zimu bez tradičnej slovenskej lyžovačky. Niet divu, krásna príroda, čistý vzduch, zábava, ale aj nespočetné množstvo iných lyžiarov. A práve tí nás môžu niekedy skutočne pobaviť, ale i vyviesť z miery, a to doslova! Ak sa aj Vy chystáte lyžovať do slovenských hôr, mali by ste poznať typy, na ktoré tu môžete natrafiť.

cropped-Dollarphotoclub_55702435.jpg

Zmätkárski Južania

Týmto nemáme na mysli žiadnu exotiku, ale našich južných susedov. Prečo zmätkárski? Podľa dlhoročného sledovania lyžiarov na slovenských svahoch sú títo takí, ktorí už na parkovisku spôsobujú zmätok. Lyže nosia pätkami dopredu a s takýmto položením lyží sa otáčajú o 360 stupňov. Už tá predstava znie vtipne. Kým sa presunú na samotný svah, lyže sa im rozídu do tvaru X.

Bežkári, ktorých jazda nekončí inak ako pádom

Nie často, ale predsa sa stane, že sa na svahu objaví nejaký ten bežkár. Síce dokáže chodiť rovno, s brzdením je to už o niečo horšie. Jeho jazda pravidelne končí pádom. Ešteže jeho nehody tlmí sneh.

Skier skiing downhill in high mountains against sunset

Roztrasení začiatočníci

Nováčikovia sú vždy nebezpeční, dvojnásobne to platí na lyžovačke. Vrhnú sa strmhlav dole svahom a poručenopánubohu. V prípade potreby nedokážu zastaviť a brzdia hodením sa do kopy snehu.

Veľkí frajeri

Tak túto skupinu tvoria väčšinou mladí tínedžeri z priľahlých miest a dedín. Aj keď si to o sebe nemyslia, sú to zväčša len priemerní lyžiari.

Rýchli hazardéri

Aj keď lyžujú výborne, svojou vysokou rýchlosťou často hazardujú nielen so svojimi, ale aj cudzími životmi.

Typickí návštevníci snowparku

Tak týchto spoznáte podľa akrobatických kúskov a „hlúpostí“, ktorými sa na svahu predvádzajú.

Leniví snowboardisti

Hovorí sa, že príslušníci tejto skupiny až pričasto oddychujú. Posedávajú na svahu a ak nemajú chránič chrbta, môže ich ohroziť lyžiar, ktorý nestihne dobrzdiť.

Dokonalé paničky

Spoznáte ich podľa outfitu, ktorý tvorí najmä kožušina, líška okolo krku a legíny. Tieto dámy sa sem očividne neprišli lyžovať, ale čo je ich skutočným zámerom sa ťažko odhaduje. Chcú sa pochváliť kožuchom, dokonalou postavou (ktorú mimochodom nie je cez tú kožušinu vidieť) alebo prišli zbaliť nejakého bohatého lyžiara?

Náš lyžiarsky zoznam by sme nemohli ukončiť bez toho, aby sme sa nepozreli na nás (Slovákov) samotných. Lyžovačka na Slovensku sa pravdaže bez nás nezaobíde. Slováci si vraj rovnomerne rozdelia čas strávený na svahu a v neďalekom pohostinstve. Pri čakaní na vlek sa nás neodporúča predbiehať a na svahu sa nám radšej vyhnite. Nuž, keď už sme si to ujasnili, zostáva nám iba počkať si na zahájenie sezóny a očakávaný sneh.

 

Zdroj: snowmagazin.sk

Foto: freedigitalphotos.net